Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

WordPress jak zacząć?

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko
Ostatnia aktualizacja: 18 lutego 2020

WordPress jak zacząć przygodę z tym systemem? Cała witryna na której właśnie jesteś, koncentruje się na stronie internetowej bazującej na tym konkretnym rozwiązaniu. Być może jednak szukasz konkretnej informacji na temat tego “Jak zacząć i czego w pierwszej kolejności dotknąć… no i co potem? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Po co?

W pierwszej kolejności powinieneś/powinnaś doprecyzować cel, a więc zastanowić się w jakim kierunku zmierzasz i jak WordPress, czy w konsekwencji projekt jaki na nim uruchomisz pozwoli Ci ten cel zrealizować. Czy to ma być prywatny blog, strona o charakterze wizytówki firmowej, a może coś więcej? Sklep internetowy? Portal informacyjny? Jeszcze coś innego?

Gdy już masz odpowiedź na to pytanie zadaj sobie kolejne. Czy WordPress będzie odpowiednim narzędziem? To świetny system, na bazie którego w sieci działają najróżniejsze witryny, o często diametralnie różnym przeznaczeniu, ale może się zdarzyć też tak, że Twój pomysł jest na tyle złożony czy nietypowy, że WordPress okaże się niewłaściwym wyborem. Np. jeśli zechcesz stworzyć jakąś aplikację, np. kolejne narzędzie do analizy SEO wówczas prawdopodobnie będziesz potrzebować całkowicie indywidualnie stworzonego systemu, który nie będzie bazował na gotowych rozwiązaniach. Jeśli jednak ma to być strona Twojej firmy, sklep internetowy, serwis ogłoszeniowy, serwis lokalnej społeczności czy coś podobnego wówczas możesz być pewien, że WordPress sprawdzi się na tym polu świetnie.

Wybierz dobry hosting

Usługa hostingowa ma niebanalne znaczenie jeśli chodzi o jakość późniejszej pracy i niezawodność Twojej witryny. Ma także coraz większe znaczenie w kontekście chociażby działań związanych z pozycjonowaniem ponieważ jednym z czynników rankingowych wyszukiwarki Google jest własnie prędkość działania Twojej strony na co ma wpływ m.in. usługa hostingowa. Jeśli więc na tym polu popełnisz błąd może on później generować problemy, z których nawet nie będziesz sobie zdawać sprawy. Zaczynając swoją przygodę ze stroną internetową zadbaj o ten aspekt.

WordPress jako system, z którego możesz korzystać w swobodny, nieskrępowany sposób umożliwia Ci zmianę operatorów usług hostingowych wtedy gdy tego zechcesz. To jedna z cech odróżniających go np. od kreatorów stron, gdzie jesteś uwiązany na dobre i złe z jedynym “nie zawsze słusznym” dostawcą. Jeśli więc zauważysz, że usługa hostingowa pozostawia wiele do życzenia możesz swojego WordPress’a przenieść w inne miejsce, które zapewni Ci należytą jakość usług.

Rozważ także firmy oferujące hosting dedykowany dla WordPress’a. Tego typu usługi zaczynają się pojawiać i warto się im przyjrzeć. Dobrej jakości konta hostingowe nastawione wyłącznie na środowisko WordPress’a, a nie takie które jedynie przedstawiają się jako hosting WordPress, są droższe od hostingu klasycznego. Jeśli weźmiemy dla przykładu takie platformy jak Kinsta czy WPengine, to koszt miesięczny utrzymania takiej usługi zaczyna się od 30 dolarów i szybuje nawet do 900+ miesięcznie. Takie usługi dają jednak nieporównywalnie wyższe standardy jakości bezpieczeństwa i są znacznie lepiej zoptymalizowane dla naszej strony działającej na bazie WordPress’a. Polecam Ci także nasze konta hostingowe JZS opracowane specjalnie dla WP. Zerknij na stronę: Hosting WordPress.

Instalacja

Proces instalacji jest niezwykle prosty. Kiedyś trzeba było bawić się w przesyłanie plików klientem FTP, ręcznie zakładać bazę danych i dopiero potem uruchamiać proces instalacji. Obecnie większość kont hostingowych zapewnia tzw. autoinstalatory WordPress’a, a więc cały proces z tym związany sprowadza się do kilku kliknięć myszką. Zobacz na poniższym filmie jak ten proces wygląda w przypadku kont hostingowych dla WordPress’a.

Zacznij z przytupem

Gdy zainstalujesz już WordPress’a zapewne pierwszym Twoim krokiem będzie przejście do sekcji Motywy i zainstalowanie jednego z nich. Częstym błędem na tym etapie jest jednak niewłaściwy dobór templatki. Patrzymy na to co się nam podoba, a nie zwracamy uwagi na to co kryje się “pod maską”. Ostatecznie może się okazać, że nasz wybór przysporzy nam więcej problemów niż sądziliśmy, a my stwierdzimy że jednak ten WordPress nie jest taki dobry jak wszędzie piszą, bo nie można na nim wygodnie i intuicyjnie pracować.

Nawet ostatnio miałem podobną sytuację. Jedna z kancelarii podatkowych, która organizuje duży event zwróciła się do mnie z prośbą o wsparcie przy budowie strony wydarzenia. Wcześniej już sobie wybrali motyw i jednym z warunków naszej współpracy było jego wdrożenie. Okazało się jednak, że motyw pomimo świetnie prezentującej się demówki, jak chodzi o elastyczność pracy i możliwości związane z personalizacją okazał się dosłownie tragiczny. Bardzo szybko kancelaria zweryfikowała swój pierwotny zamysł zdając się na moje wybory, ale gdyby zdecydowali się sami działać, utknęliby w tym ładnym motywie i nie byliby w stanie dostosować go do własnych potrzeb.

Zwróć więc uwagę na to aby nie wybierać motywów skostniałych, choć wiem, że bez doświadczenia trudno Ci będzie ocenić czy dany motyw jest dobry czy też nie. Spróbuj więc na motywie Astra lub OceanWP. Zerknij na poniższy film.

Poznaj go

Wielu Klientów z którymi mam styczność prowadzi swoje strony na bazie WordPress’a. Zdarza się, że kontaktują się ze mną i mówią. “Panie Krzysztofie, chcę zrobić taką, a taką rzecz, ale w WordPress’ie nie da się tego zrobić”. Jednak gdy zaczynamy analizować problem najczęściej okazuje się, że owa niemożność nie wynika z ograniczeń systemu CMS, ale braku znajomości narzędzia przez jej właściciela. Dlatego pierwszym krokiem po instalacji WordPress’a powinno być możliwie dokładne poznanie jego interfejsu i możliwości. A te są naprawdę imponujące.

To bardzo ważny krok ponieważ jeśli pominiesz ten etap, tak jak robi znaczna część świeżo upieczonych właścicieli stron, to później będziesz miał problem nie tylko z codzienną pracą, ale także, a może przede wszystkim z oceną tego czy Twoje pomysły ewolucji są możliwe do wdrożenia od zaraz. Poświęć trochę czasu na naukę, a dzięki temu Twoja strona, Twój sklep czy cokolwiek innego, będą pracowały dla Ciebie nieporównywalnie wydajniej pozyskując większe ilości zapytań, rejestracji, zamówień i lojalnych klientów.

Kurs WordPress dla początkujących

Naucz się wykorzystywać potencjał własnej strony

Rozwiń skrzydła

Najczęstszym błędem skutkującym fiaskiem projektu jest niewiedza. Wiele osób podchodzi do uruchomienia strony w prosty sposób “Chcę mieć stronę i już“. Potem nic za tym nie idzie.

Musisz mieć świadomość tego, że samo uruchomienie strony kompletnie nic Ci nie da. No może poza tym, że będziesz dumny ze swojej pracy i efektu finalnego. Jeśli mi nie wierzysz to zrób tak jak większość. Odpal swoją stronę i czekaj na cud.

Nauka związana z opanowaniem narzędzia jakim jest WordPress to jedno i tego nie można pominąć. Jest jednak jeszcze druga strona medalu, a więc umiejętność pozyskiwania ruchu na stronę. Co z tego że będzie piękna, że zachwycisz wszystkich swoich znajomych, jeśli na stronie to Ty i oni będziecie jedynymi gośćmi. Zainwestuj w wiedzę na temat technik i sposobów pozyskiwania ruchu, a także konwertowania go w Klientów, użytkowników, kogoś kto trafi na Twoją listę mailingową i będzie powracał.

Jeśli połączysz wiedzę na temat możliwości swojej strony z wiedzą na temat podstawowych technik marketingu internetowego znacząco zwiększysz szanse na sukces. Pamiętaj, że każdego dnia w głowach tysięcy ludzi rodzi się pomysł na stworzenie własnej strony. Każdego dnia tysiące ludzi takie strony zakłada. Każdego dnia tysiące czuje rozgoryczenie, bo przecież “miało być tak fajnie”, ale są też tacy, którzy cieszą się z dynamicznego wzrostu. Odpowiedz sobie na pytanie do której z tych grup chcesz należeć i działaj w świadomy, przemyślany, dobrze zaplanowany sposób.

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony internetowej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!

KURS wordpress!