Logowanie do panelu administracyjnego strony działającej na bazie WordPressa, to czynność nie wymagająca złożonej wiedzy. Wystarczy podstawowa znajomość tego systemu CMS lub konto hostingowe, za pośrednictwem którego możesz zalogować się nawet bez konieczności pamiętania danych dostępowych.
Wbrew pozorom sporo osób po pierwszym uruchomieniu WordPressa nie wie jak się zalogować żeby móc pracować ze swoją stroną. Widać to chociażby po ilości wyszukiwań hasła: „WordPress logowanie„. Jeśli należysz do grona tych osób, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Z tego artykułu dowiesz się jak zalogować się do WordPressa na wiele różnych sposobów, a nawet jak zmienić swój login i hasło w sytuacji gdy strona wydaje się być stracona.
Bez względu na to w jaki sposób instalowałeś WordPressa, to w większości przypadków podczas tego procesu podawałeś dane przyszłego administratora strony. Jego adres email i hasło. Owszem może się zdarzyć, że korzystając z autoinstalatorów na koncie hostingowym nie będziesz musiał wprowadzać hasła, bo system wygeneruje je automatycznie, ale z pewnością zaraz po instalacji możesz podejrzeć utworzone dane dostępowe. Warto je zapamiętać.
WordPress logowanie standardowe
Przy założeniu, że znasz dane użytkownika WordPress z prawami administratora, a wcześniej nie zmieniałeś domyślnego adresu logowania, wówczas aby uruchomić stronę inicjującą logowanie, gdzie wprowadzisz login i hasło, wpisz w oknie przeglądarki stron WWW adres w następującej postaci:
twojadomena/wp-admin/ lub twojadomena/wp-login.php
Po użyciu dowolnego z nich powinieneś zobaczyć standardowy formularz logowania:
Teraz wprowadź nazwę użytkownika lub adres email, hasło i kliknij w przycisk logowania. Jeśli użyjesz poprawnych danych i logowanie się powiedzie, powinieneś bez problemu wejść do kokpitu swojej strony. Temat rozwiązany.
WordPress logowanie z poziomu konta hostingowego
Powyżej omówiony sposób na logowanie WordPress, to nie jedyna możliwa droga. Korzystając z naszych usług hostingowych możesz zalogować się do panelu WordPress bez konieczności pamiętania danych administratora. Śmiało możesz użyć mega złożonego hasła, do czego gorąco zachęcam to w każdym wypadku bez wyjątków. Zazwyczaj użytkownicy niestety stosują proste hasła żeby je zapamiętać. Niestety to najgorsze co można zrobić. Korzystając z tego konta hostingowego nie musisz się tym martwić. Niech hasło będzie tak mocne jak to tylko możliwe! Chodzi przecież o bezpieczeństwo Twojej strony, Twoje i Twoich klientów.
Jak zalogować się korzystając z panelu konta hostingowego WordPress
To konta dedykowane wyłącznie WordPressowi, o których więcej informacji znajdziesz na stronie „Hosting WordPress„. Będąc w Panelu zarządzania hostingiem, kliknij z lewej strony w zakładkę WordPress. Zobaczysz zestaw narzędzi do zarządzania swoją stroną. Z tego poziomu możesz zrobić wiele rzeczy. Od aktualizacji w tym także aktualizacji inteligentnych, poprzez klonowanie, kopiowanie, zarządzanie wtyczkami i motywami na audytach bezpieczeństwa kończąc. Jest oczywiście także opcja pozwalająca automatycznie zalogować się do panelu strony.
Odszukaj link „Zaloguj”, kliknij na nim i to wszystko!
Jak zalogować się do WordPressa na klasycznym koncie hostingowym
Te konta to z kolei usługi nie nastawione wyłącznie na WordPressa, ale uniwersalne, gdzie możesz hostować praktycznie dowolny system CMS pracujący w środowisku PHP/MySQL. O tych kontach informacje znajdziesz na stronie „Hosting LiteSpeed„.
W panelu przejdź do sekcji Aplikacje, gdzie znajdziesz listę instalacji jakie wcześniej przeprowadziłeś. Kliknij na wybranej, do której chcesz się zalogować a następnie w link „Administrative interface”. To również poskutkuje automatycznym wejściem do panelu administracyjnego WordPressa bez konieczności osobnego logowania.
WordPress logowanie z poziomu zewnętrznych aplikacji
Jeśli zarządzasz wieloma stronami WordPress, które rozsiane są na różnych kontach hostingowych, możesz wykorzystać takie narzędzia jak ManageWP. W skrócie pozwoli Ci ono podpiąć w ramach jednego kokpitu tej aplikacji wiele różnych instalacji WordPressa, ale uwaga wymaga to instalowania dodatkowej wtyczki na Twojej stronie WordPress. Do tak podpiętych stron również zalogujesz się jednym kliknięciem z poziomu kokpitu ManageWP.
WordPress logowanie pod niestandardowym adresem
Bardzo częstą praktyką mającą związek przede wszystkim z dbałością o bezpieczeństwo, a także o minimalizowanie obciążeń generowanych przez automaty hakerów nieustannie próbujące zalogować się do Twojej strony, jest zmiana domyślnego adresu logowania do panelu administracyjnego WordPress.
Do tego celu można użyć wtyczek. Przykład: https://pl.wordpress.org/plugins/wps-hide-login/
Gdy użyjesz tego typu wtyczki i odpowiednio ją skonfigurujesz Twoja strona automatycznie zmieni adres pod którym można wprowadzić dane logowania. W takiej sytuacji musisz po prostu go zapamiętać . Co się stanie gdy go zapomnisz?
Pozostanie Ci wyłączyć wtyczkę, co zrobisz bez konieczności logowania się na koncie hostingowym WordPress lub jeśli tego konta nie masz możesz zastosować technikę opisaną w artykule „Jak wyłączyć wtyczkę„. Po jej wyłączeniu WordPress automatycznie przywróci pierwotny adres strony logowania czyli twojadomena/wp-admin/
Co jeśli nie pamiętasz danych logowania?
Przy założeniu, że Twój hosting nie umożliwia logowania się na stronę WordPress i zmianę hasła, a Ty tego hasła po prostu nie pamiętasz, użyj mechanizmu jego zmiany. Wystarczy, że na stronie logowania klikniesz w link „Zapomniałem hasła” aby uruchomić stronę, na której zostaniesz poproszony o podanie adresu email administratora.
Gdy wprowadzisz poprawny email lub nazwę użytkownika, WordPress wyśle wiadomość z linkiem, który pozwoli Ci zmienić hasło. Kliknij w ten link, wprowadź nowe hasło, zapisz i ponów logowanie.
Nie dostaję maila z linkiem do zmiany hasła
Strona działa bez problemu, ale Ty nie możesz się do niej dostać. Na domiar złego, email z linkiem do resetu hasła nie dociera. Co może być tego przyczyną?
- mail wpada do spamu (sprawdź to)
- na koncie masz wyłączoną funkcję mail() w PHP, co jest podyktowane względami bezpieczeństwa, a nie skonfigurowałeś wysyłki wiadomości za pośrednictwem protokołu SMTP.
Załóżmy, że masz do czynienia z drugim powodem (pierwszy trudno nazwać problemem). Skoro nie masz dostępu do panelu strony, to wtyczki SMTP nie zainstalujesz ani jej nie skonfigurujesz więc w ten sposób nic nie zdziałamy. Co więcej, z poziomu hostingu nie masz możliwości logowania czy zmiany danych dostępowych. Mogłoby się więc wydawać, że sytuacja jest beznadziejna. Ale…
Ostatnia deska ratunku
Większość usług hostingowych daje Ci dostęp do narzędzia przy pomocy, którego możesz ingerować w bazę danych swojej strony w tym także WordPressa. To narzędzie nazywa się phpMyAdmin. Odszukaj je lub zapytaj dostawcy hostingu jak możesz z niego skorzystać, następnie uruchom i otwórz tabelę *_users.
Znajdź rekord przechowujący dane administraora kliknij w link Edytuj.
Usuń wartość pola przechowującego hasło i wpisz nowe. Dodatkowo w kolumnie Funkcja wybierz MD5. To funkcja odpowiedzialna za szyfrowanie hasła w bazie. Następnie zapisz zmiany klikając w przycisk Wykonaj. W razie potrzeby możesz także zmienić mail administratora.
W tym momencie dane administratora WordPress zostały zmienione, a logowanie powinno być możliwe z użyciem nowych danych. Otwórz stronę logowania, wpisz login, hasło i sprawdź. Problem powinien być rozwiązany 🙂
Podsumowanie
Nie martw się jeśli zapomnisz danych dostępowych do swojej strony WordPress. Logowanie do panelu administracyjnego może odbyć się na wiele różnych sposobów i nawet jeśli problem wydaje Ci się nie do rozwiązania i myślisz, że straciłeś stronę, zawsze jest jakieś wyjście.