BEZPŁATNY KURS WORDPRESS

Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

WordPress – Recenzja

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko

Ostatnia aktualizacja

#UCZSIEWDOMU

Szybki Kurs WordPress

Możesz się wypisać w każdej chwili. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

Przez 3 dni kursu wysyłam Ci dostęp do kolejnych lekcji wideo
Na koniec każdy Uczestnik otrzymuje specjalne bonusy!

WordPress

Zapewne czytałeś lub słyszałeś, że WordPress jest najpopularniejszym systemem do budowy i prowadzenia stron internetowych, ale czy jest to właściwy wybór dla Ciebie? W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań takich jak Wix, Weebly czy innych komercyjnych skryptów, WordPress jest oprogramowaniem dostępnym całkowicie za darmo. Dlatego szukając recenzji na jego temat często trafisz na blogi, których autorzy zachwalają inne rozwiązania, co zazwyczaj wynika z faktu, że po prostu otrzymują prowizje za polecenie takiego czy innego narzędzia. Owszem wiele z nich to ciekawe propozycje, a ja nie należę do osób, które krytykują dobrą robotę tylko dlatego, że w swojej pracy wykorzystuję coś innego, ale przyznam szczerze, że ciężko było mi znaleźć sensowny opis na temat WordPress’a. Zazwyczaj spotykane artykuły sprowadzają się do stwierdzeń w rodzaju “WordPress jest świetny, darmowy, skalowalny i godny polecenia”, ale dlaczego?

Aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję biznesową co do wyboru WordPress’a jako platformy dla Twojej strony, postanowiłem przedstawić Ci jego wady i zalety. To jak każda recenzja subiektywny punkt widzenia pomimo szczerej chęci obiektywnego podejścia do tematu, ale nie oszukujmy się, nie ma w tym wypadku czegoś takiego jak obiektywizm. Każdy ma inne doświadczenia, które determinują optykę omawianego zagadnienia. Można jedynie próbować być obiektywnym, co mam nadzieję w dużym stopniu uda mi się w tym tekście osiągnąć.

Czym jest WordPress?

Jak wspomniałem w pierwszym akapicie, to najpopularniejszy na świecie system do budowy stron internetowych. W praktyce zasila on już ponad 31% wszystkich stron działających w Internecie, a jako system CMS zagospodarował 60% rynku. Poniżej dane publikowane na W3Techs.

popularność systemów CMS

Zwróć uwagę na potężny dystans jaki dzieli WordPress’a od drugiego systemu na podium Joomla – 60% do 5,9%. To istna przepaść. Nie mówiąc już o innych jak chociażby wymieniony na początku Wix z udziałem 1,6%.

To co będę opisywał w tym artykule, to WordPress w wersji hostowanej, czyli takiej którą instalujesz na własnym koncie hostingowym i decydujesz w 100% o jej przeznaczeniu, bo warto wiedzieć, że jest także platforma blogowa WordPress.com. Dobrze jest rozróżniać te dwie rzeczy. Dlatego posługując się nazwą WordPress w tym tekście będę miał na myśli wolne oprogramowanie dostępne na WordPress.org. Co oznacza wolne oprogramowanie? W uproszczeniu oznacza tyle, że możesz je wykorzystać do dowolnego celu i swobodnie dostosowywać do własnych potrzeb. Koniec kropka.

 

Jakiego rodzaju strony możesz tworzyć na WordPress'ie?

WordPress to niezwykle elastyczne narzędzie i bardzo wygodne w codziennej pracy, co jest m.in powodem dla którego jest tak chętnie wybierany jako oprogramowanie do budowy stron internetowych. Stąd też biorą się takie dane statystyczne jak chociażby te zaprezentowane powyżej. 

WordPress’a możesz użyć do prowadzenia bloga, stworzenia małej lub większej strony internetowej swojej firmy, możesz przy jego wykorzystaniu prowadzić sklep internetowy, systemy aukcyjne, katalogi branżowe, itd…Możesz go wykorzystać do stworzenia i prowadzenia niemalże każdego rodzaju witryny internetowej.

Bez względu na to jaki masz pomysł na stronę, jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz odpowiednie wtyczki, które pozwolą Ci ją uruchomić. Gdyby było jednak inaczej, to bez problemu znajdziesz specjalistów, którzy takie rozszerzenia mogą dla Ciebie napisać. To własnie dzięki jego popularności na całym świecie jest tysiące programistów, którzy specjalizują się w tworzeniu dedykowanych rozwiązań pod ten konkretny system.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stron tworzonych na WordPress’ie?

 • Strony prywatne
 • Blogi
 • Strony biznesowe
 • Strony eCommerce czyli sklepy internetowe
 • Serwisy ogłoszeniowe np. praca, kupie - sprzedam itp...
 • Katalogi firm branżowe i ogólnobranżowe
 • Serwisy o charakterze społecznościowym
 • Witryny organizacji non-profit
 • Strony prezentujące portfolio, np. fotografów, grafików itp...
 • Serwisy aukcyjne
 • Strony wielojęzyczne
 • Serwisy oferujące rozmaite bazy wiedzy
 • Serwisy oferujące podcasty
 • Programy affiliacyjne
 • Serwisy edukacyjne w tym e-lerningowe

Treści w WordPress'ie

Wszystkie dane tekstowe jakie wprowadzasz do WordPress’a są przechowywane w bazie danych, natomiast multimedia lub inne pliki w wydzielonych folderach wewnątrz struktury drzewa katalogów systemu na serwerze. Wprowadzanie treści odbywa się za pomocą wygodnego edytora WYSWYG, a w tej chwili masz do wyboru dwa. Już wkrótce, bo od wersji 5.0 dotychczasowy domyślny edytor zostanie zastąpiony nowym o nazwie Gutenberg. W standardowym edytorze masz do dyspozycji podstawowe narzędzia do formatowania tekstu podobne do tego co być może znasz z innych edytorów tekstowych. Możesz także przełączyć się na widok HTML i jeśli znasz choć odrobinę składnię tego języka możesz także w ten sposób wprowadzać zmiany formatowania wprowadzanego tekstu. Standardowy edytor nie posiada żadnych funkcjonalności typu przeciągnij i upuść, co sprawia, że z jednej strony jest niezwykle prosty w obsłudze z drugiej zaś, nie pozwala na wygodną i atrakcyjną wizualnie aranżację układu tekstów. Coś za coś.

Standardowy edytor treści

Z kolei nowy edytor wprowadza sporo zmian i nowości umożliwiając Ci komponowanie zawartości artykułów w o wiele bardziej elastyczny sposób wykorzystując do tego celu bloki, kolumny w tym możliwość indywidualnej ich konfiguracji. Nowy daje także możliwość pracy metodą przeciągnij i upuść, co dla wielu z pewnością jest bardzo pożądaną cechą, pozwalającą na szybkie i atrakcyjne wizualnie rozmieszczenie contentu na stronie.

edytor gutenberg

Dla mnie osobiście Gutenberg nie jest jeszcze na tyle dopracowany żeby na nim bazować i jeśli śledzisz mojego bloga to wiesz, że w codziennej pracy zastępuję go skutecznie wtyczką Elementor. I to jest właśnie kolejna cecha WordPress’a. Nie jesteś skazany na jedyny słuszny sposób zarządzania zawartością swojej strony!

Zarządzanie wyglądem strony

WordPress wykorzystuje potężny mechanizm do zarządzania tzw. motywami, czy jak wolisz szablonami wyglądu strony. Pozwala to programistom i grafikom tworzyć niejednokrotnie piękne i funkcjonalne szaty dla stron internetowych. Motywów dla WordPress’a znajdziesz dosłownie tysiące i to zarówno jak chodzi o zasoby bezpłatne jak i te za które trzeba wyjąć z portfela 100 czy 200 zł.

Każdy motyw zawiera zestaw styli i pliki szablonów odpowiedzialnych za wyświetlanie i prezentację poszczególnych sekcji witryny. W wielu z ich możesz wprowadzać rozmaite modyfikacje takie jak zmiana kolorów, układu nagłówków, stopek czy sposobu prezentacji określonych podstron takich jak portfolio, listy artykułów, pojedyncze artykuły itd… Jeśli masz odpowiednie środki, a Twoje potrzeby są bardzo konkretne i nie lubisz kompromisów, zawsze możesz wynająć grafika i programistę, którzy stworzą dla Ciebie motyw uszyty na miarę Twoich wymagań.

Z powodzeniem możesz także wykorzystać wspomnianego już Elementora lub inny edytor działający metodą przeciągnij i upuść. W Elementorze od niedawna istnieje możliwość nie tylko aranżacji zawartości poszczególnych podstron. Teraz bez znajomości kodowania możesz stworzyć przy jego pomocy własne motywy. Informacje na ten temat znajdziesz w artykule “Elementor Pro 2.0 – Nie musisz już szukać szablonów dla WordPress’a“.

Rozszerzanie funkcjonalności WordPress'a

WordPress z biegiem lat stał się platformą umożliwiającą programistom pisanie dla niego tzw. wtyczek, czyli małych (czasem większych) skryptów dodających do strony dodatkowe funkcjonalności. Z uwagi na olbrzymią popularność systemu, rozszerzeń – podobnie zresztą jak motywów, znajdziesz w sieci tysiące. Jeśli tylko przyjdzie Ci do głowy pomysł, który chciałbyś uskutecznić na swojej stronie, to jest duże prawdopodobieństwo, że gdzieś tam w sieci istnieje wtyczka, która rozbuduje możliwości Twojej strony dokładnie o to na czym Ci zależy. Wystarczy poszukać, a do dyspozycji masz zarówno bezpłatne repozytorium WordPress’a jak również wiele platform i niezależnych firm, które sprzedają swoje rozwiązania – zazwyczaj w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wtyczki mógłbym porównać trochę do aplikacji na telefony. Masz smartfona z iOS czy Androidem, brakuje Ci jakiejś funkcjonalności, wchodzisz do bazy aplikacji, pobierasz i instalujesz. Tu wygląda to analogicznie, a proces pobrania i zainstalowania wtyczki lub motywu jest dokładnie tak samo wygodny jak w przypadku apki w telefonie.

Niektóre wtyczki są bardzo proste i dodają jedną drobną funkcjonalność, np. możliwość wyświetlenia przycisków do udostępnienia artykułu w sieciach społecznościowych. Inne z kolei to kombajny umożliwiające wdrożenie wielu zaawansowanych funkcjonalności jak chociażby sklep internetowy, rozbudowane systemy rezerwacji, aukcyjne itp… Takie wtyczki można porównać do osobnej platformy tyle, że stworzonej specjalnie dla WordPress’a.

Kilka wtyczek, które polecam to np:

 • Elementor - intuicyjny builder metodą przeciągnij i upuść
 • YoastSEO - wtyczka pozwalająca dobrze zoptymalizować stronę pod katem SEO
 • WP Fastest Cache - wtyczka przśpeiszająca działanie WordPress'a
 • UpdraftPlus - wtyczka do backupów
 • OptinMonster - wtyczka integrująca WordPress'a z systemem pozwalającym na skuteczne budowanie list mailingowych

Jakie są plusy i minusy WordPress'a

Jak każde oprogramowanie i to bez żadnych wyjątków, także WordPress ma swoje zalety i wady. W naszym świecie nie ma rzeczy doskonałych, pozostaje nam zawsze wybór rozwiązań, które w takim czy innym przypadku będą możliwie optymalne, co nie znaczy idealne.

Zalety korzystania z WordPress'a

Tak naprawdę o zaletach WordPress’a powinienem przygotować całkowicie odrębny artykuł, ponieważ jest wiele aspektów związanych z użytkowaniem tego oprogramowania, które mają pozytywny wpływ na różne obszary aktywności w sieci. Tymczasem wymienię kilka, które w mojej opinii są chyba najistotniejsze.

 • WordPress jest oprogramowaniem bezpłatnym umożliwiającym Ci swobodny rozwój strony praktycznie w dowolnym kierunku.
 • Nie jesteś przywiązany do jednej firmy hostingowej ponieważ swoją stronę możesz bez przeszkód przenosić pomiędzy jednym, a drugim serwerem. Masz pełną kontrolę nad plikami swojej strony.
 • Masz dostęp do olbrzymiej kolekcji motywów graficznych swojej strony. Bez względu na to jaki rodzaj działalności prowadzisz na pewno stworzysz stronę internetową wizualnie dopasowaną do Twojej branży.
 • Masz dostęp do równie wielkiej bazy różnego rodzaju dodatków i rozszerzeń, co pozwala przekształcać stronę i jej charakter praktycznie w dowolny sposób. Strona wizytówka, sklep, katalog branżowy, e-learning... nie ma problemu.
 • Strona może się rozwijać razem z Twoim biznesem. Nie musisz od razu stawiać dużego projektu. Możesz zacząć od małej strony informacyjnej by z czasem dodając kolejne funkcjonalności i przekształcić ją w coś o wiele bardziej złożonego.
 • Stronę możesz stworzyć bardzo szybko. Instalacja przy wykorzystaniu autoinstalatorów trwa dosłownie minutę, a instalacja motywów i wtyczek jeszcze krócej.
 • Stronę możesz świetnie zoptymalizować pod kątem SEO, co umożliwi Ci efektywniejsze wspinanie się po szczeblach wyników wyszukiwania np. Google i pozyskiwać nowych Klientów.
 • Z uwagi na olbrzymią popularność bardzo dużo zewnętrznych firm oferujących rozmaite oprogramowanie posiada moduły pozwalające na integrację ich usług z WordPress'em. Mam tu na myśli np. integracje z systemami mailingowymi, systemami płatności elektronicznych, systemami rezerwacji, generowania leadów i wiele innych.
 • Z uwagi na olbrzymią popularność bardzo dużo zewnętrznych firm oferujących rozmaite oprogramowanie posiada gotowe moduły pozwalające na integrację ich usług z WordPress'em

Wady korzystania z WordPress'a

Jak już wspomniałem nie ma rzeczy doskonałych i to samo dotyczy WordPress’a. Dlatego dobrze abyś przed podjęciem decyzji miał świadomość także tych cech.

 • Jesteś odpowiedzialny za swoją stronę. W praktyce oznacza to, że odpowiadasz za bezpieczeństwo, tworzenie kopii zapasowych i aktualizacje oprogramowania oraz jego składowych (motywy, rozszerzenia). Wiele osób sądzi, że za to odpowiada firma oferująca hosting. Otóż nie. To Ty odpowiadasz przed firmą hostingową za to w jaki sposób dbasz o swoją stronę i jak wykorzystujesz przestrzeń na serwerze. Zaniedbania na tym polu mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, za które to Ty a nie kto inny ponosi odpowiedzialność. Wiele z tych zadań możesz zautomatyzować jak np. kopie czy aktualizacje oprogramowania, jednak nadal będą wymagały Twojej uwagi. Tego nie unikniesz.
 • Domyślnie WordPress nie jest rodzajem kreatora stron w stylu Wix czy jemu podobnych, zerknij na artykuł "kreatory stron www". Oznacza to, że większośc początkujących osób potrzebuje większej ilości czasu na to aby dobrze opanować pracę z tym narzędziem. Oczywiście WordPress'a można przekształcić w wygodny kreator stron, ale wymaga to instalacji dodatkowych rozszerzeń, np. wspomnianego Elementora.

Kto powinien używać WordPress'a

Tym co uwielbiam w WordPressi’e jest to że dostosowuje się do moich potrzeb. To Ty decydujesz o wszystkim i na wszystko masz realny wpływ. Możesz stworzyć coś prostego lub wyrafinowanego i bardzo złożonego. W związku z tym, że masz całkowitą kontrolę nad własną stroną, masz także kontrolę nad wydatkami z nią związanymi, dzięki czemu zarządzanie witryną może być o wiele bardziej efektywne i korzystne dla Twojego biznesu.

Czy WordPress jest dla Ciebie? Lista kontrolna

 • Chcesz stworzyć profesjonalną stronę biznesową swojej firmy nie wydając przy tym dużych pieniędzy
 • Chcesz stworzyć bloga, stronę prywatną czy portfolio swoich dokonań i wykorzystać to co zbudujesz do zarabiania pieniędzy
 • Chcesz się rozwijać w Sieci lub rozwijać swój biznes bez żadnych ograniczeń

Jeśli zaznaczyłbyś chociaż jeden z powyższych punktów listy oznacza to, że WordPress jest właśnie dla Ciebie.

Komu odradzam WordPress'a?

Pomimo, że w moim przekonaniu WordPress jest oprogramowaniem dla każdego kto chce stworzyć własną stronę internetową, to zdaję sobie sprawę, że są osoby które do swoich projektów nie potrzebują tego narzędzia.

 • Chcesz prowadzić bloga, ale nie myślisz o tym aby na im zarabiać. W takiej sytuacji w zupełności wystarczy dowolna platforma blogowa dostępna za free.
 • Chcesz uruchomić małą stronę internetową, ale nie planujesz jej rozwoju, ani nie zależy Ci na zwiększaniu sprzedaży za jej pośrednictwem. Tu można użyć np. kreatorów stron www.
 • Nie chcesz zawracać sobie głowy instalacjami, konfiguracjami i dbałością o bezpieczeństwo strony. Także w tym wypadku kreator stron będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak zacząć przygodę z WordPressem?

Znajdź dobry hosting, zarejestruj swoją domenę, pobierz z witryny WordPress.org pliki instalacyjne, zainstaluj i działaj. Na moim blogu znajdziesz wiele informacji, które z pewnością okażą się pomocne i ułatwią Ci start. Możesz także kliknąć w poniższy przycisk, aby otworzyć opis pełnej procedury poczynając od aktywacji konta hostingowego na instalacji WordPress’a kończąc. Powodzenia!

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

1 komentarz na temat “WordPress – Recenzja”

 1. Avatar

  Wybrałam WordPressa i uważam, że to była najlepsza decyzja. Tak jak piszesz trzeba dbać o aktualizacje, ale to tylko kwestia systematyczności bo samo jej wykonanie sprowadza się do jednego kliknięcia. WordPress is the best 🙂

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić ten pierwszy, niezwykle ważny krok.

Możesz się wypisać w każdej chwili. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ,
BEZPŁATNY KURS!