Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

WordPress i recenzje na stronie

Ostatnia aktualizacja:

Zdarzyło się Wam napisać tekst na swojej stronie, w którym prezentujecie produkt, usługę czy po prostu recenzujecie wydarzenie w którym braliście udział? Jeśli tak, to być może przyszło wam na myśl jak by to było dobrze, móc w dowolnym miejscu artykułu podsumowującego owe wydarzenie zamieścić atrakcyjną wizualnie recenzję. Tego typu forma prezentacji daje Czytelnikom bardzo szybki i przede wszystkim jasny komunikat na temat naszej oceny danego zjawiska. Taka funkcjonalność może być bardzo przydatna i może znacząco podnieść atrakcyjność strony.

Jak wzbogacić stronę internetową z recenzjami?

Temat na pierwszy rzut oka wydaje się być dość skomplikowany jednak w rzeczywistości tak nie jest. Mamy wiele możliwości poczynając od gotowych wtyczek po instalację motywu graficznego zaprojektowanego specjalnie z myślą o tego typu projektach. Takie motywy mają w zasadzie wszystko co jest potrzebne do publikacji recenzji w sposób niejednokrotnie bardzo atrakcyjny. Pojawia się jednak pytanie czy to na pewno dobry pomysł? Może się wydawać, że tak bo mamy wszystko zoptymalizowane pod kątem konkretnego celu do jakiego szablon graficzny jest zaprojektowany. Jeśli nasz cel z nim się pokrywa to jesteśmy w domu. Na co więc narzekać? Przy założeniu, że nie będziemy chcieli w przyszłości zmieniać szablonu pewnie narzekać nie będzie na co, ale jeśli okaże się, że po roku taka potrzeba się pojawi, to będziemy mieli problem, ponieważ zmiana skórki spowoduje, że utracimy funkcjonalność na której może nam bardzo zależeć.

Jeśli instalujemy szablon warto zwrócić uwagę na to czy jego dodatkowe funkcjonalności wynikają z dołączonych do motywu pluginów jako niezależnych rozszerzeń czy są wbudowane w szablon i stanowią jego integralną część. Pozwoli nam to uniknąć problemów w przyszłości jeśli zechcemy kiedyś zmienić szablon. Tego typu praktyka jest także oficjalnie rekomendowana przez twórców WordPress’a. Mówiąc wprost wszystkie dodatkowe funkcjonalności z założenia powinny być dodawane jako pluginy.

Dlatego w tym przykładzie zaprezentuję Wam mój ulubiony plugin – nie motyw graficzny – przy pomocy którego możecie stworzyć własną stronę z recenzjami na WordPress’ie.

Wtyczkę znalazłem w kopalni tego typu atrakcji czyli na Code Canyon, nazywa się Reviewer WordPress Plugin (autor egoG).

Czynnikami decydującymi o wyborze tej konkretnej wtyczki były m.in:

  1. Dwa systemy oceny w jednym. Czyli jako autorzy recenzji wystawiamy naszą subiektywną ocenę, ale także Czytelnicy mają możliwość wystawienia własnej.
  2. Możliwość kreowania własnych szablonów dla recenzji dzięki czemu jeden szablon można wykorzystywać do ocen książek, a inny do ocen filmów itd.. możemy także dostosować wizualnie recenzję do kolorystyki naszej strony.
  3. Możliwość tworzenia zestawień porównawczych. W jednej tabeli zestawimy ocenę np. kilku konkurencyjnych programów komputerowych. Świetna prezentacja danych porównawczych.
  4. Automatyczna implementacja tzw. opisów rozszerzonych, dzięki czemu artykuły z recenzjami mogą być prezentowane w wyszukiwarce Google łącznie z oceną, co automatycznie wyróżnia je na tle wielu innych podobnych.

Wtyczka ma także inne możliwości, które dla jednych okażą się przydatne dla innych nieco mniej, niemniej rozszerzenie warte uwagi jeśli myślimy o publikacji recenzji.

Jak to działa?

Po wykupieniu pluginu (w chwili gdy to piszę $22) pobieramy go i instalujemy jak każdy inny. Następnie przechodzimy do sekcji, gdzie możemy tworzyć własne szablony recenzji.

 

01

 

Tworząc szablon mamy do wyboru kilka motywów na bazie których wprowadzamy własne korekty.

 

03

 

W konfiguracji szablonu możemy dodatkowo określić kryteria naszej oceny. Np. jeśli oceniamy jakieś programy komputerowe możemy do tego celu stworzyć własne kryteria takie jak: możliwości, jakość wsparcia, stosunek ceny do jakości itp…

 

04

 

Dalej możemy dostosować szablon do kolorystyki naszej strony, ustalić wielkość czcionek czy wprowadzić własne komunikaty jak podziękowanie Czytelnikowi za wystawienie oceny.

Gdy mamy już stworzony szablon możemy przystąpić do umieszczenia go w artykule z recenzją. Obiekt dzięki skrótom możemy ulokować w dowolnym miejscu recenzji.

Przechodzimy do edycji wpisu i w sekcji Reviewers | post Reviews, klikamy w przycisk „Add new review”. Pojawi się formularz który wypełniamy danymi takimi jak: nazwa recenzji, wybór szablonu który wcześniej utworzyliśmy, punkty dla kryteriów, które zdefiniowaliśmy, podsumowanie wady i zalet recenzowanego produktu… możemy nawet załadować własny obrazek, który dodatkowo wzbogaci wizualnie prezentację.

 

05

 

Na koniec wygenerowany kod skrótu wstawiamy w treści artykułu.

 

06

 

Po zapisaniu zmian możemy podejrzeć efekt.

07

W podobny sposób tworzymy zestawienie porównawcze na bazie wybranych i wcześniej utworzonych recenzji. Całość prezentuje się naprawdę bardzo sympatycznie.

Dodatkowe informacje o wtyczce znajdziecie na stronie: Reviewer WordPress Plugin

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła. Dołącz do najlepszego Kursu WordPress w edycji 2019 dla nie informatyków!

Zapraszam również do grona tysięcy Subskrybentów JZS. Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, Elementorem i wiele więcej.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

UDOSTĘPNIJ TEŻ W INNYCH MIEJSCACH

Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku.

Może Cię zainteresować także

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BlogierkaDomeny Recent comment authors

JZS używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się jak komentarze są przetwarzane.

najnowszy najstarszy oceniany
Blogierka
Gość
Blogierka

Qurcze, a jest jakiś darmowy odpowiednik tej wtyczki?

Domeny
Gość
Domeny

Bardzo przydatny wpis dla wszystkich zakładających nowe strony.

Ta strona używa plików cookies aby zapewnić Ci najlepszą jakość korzystania tej witryny. Zgadzając się, akceptujesz użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką.

Przewiń do góry
small_c_popup.png

Odbierz Prezent!

Nie przegap nowych poradników, którymi dzielę się z Subskrybentami JZS. W prezencie otrzymasz kupon rabatowy -20% na kursy poznajWP.pl!

Webinar: "Strona Internetowa, Sklep... - jak zacząć?"

piątek 25.10, godz. 19:00 - Wstęp wolny - Ograniczona ilość miejsc!