Obejrzyj Przewodnik Wideo

Dokonałeś właściwego wyboru! Konto, które uruchomiliśmy w poprzednim kroku, daje Ci nieporównywalnie więcej niż klasyczne konta hostingowe. Jak się zaraz przekonasz uruchomienie strony internetowej nie jest niczym specjalnie skomplikowanym. Natomiast jej późniejsze prowadzenie, zarządzanie jej oprogramowaniem i bezpieczeństwem czy niezwykle ważna optymalizacja SEO, która jest kluczem do pozyskania organicznego ruchu z wyszukiwarek takich jak Google, to elementy, które bez odpowiednich narzędzi są niezwykle trudne do wdrożenia dla kogoś, kto nie zajmuje się tym zawodowo. Docenisz to wszystko za pewien czas. Na razie wiem, że to dla Ciebie prawdopodobnie czarna magia, a moje argumenty niewiele Ci mówią. Wkrótce jednak poznasz i zrozumiesz moc drzemiącą w tym koncie. Wykorzystaj ją najlepiej jak potrafisz, a ja postaram Ci się w tym pomóc.

Odebrałeś już maile z danymi dostępowymi? Jeśli tak, to logujemy się do panelu zarządzania kontem hostingowym i zaczynamy uruchamianie strony. Po zalogowaniu się zobaczysz taki oto kokpit Twojego centrum zarządzania nie koniecznie kryzysowego. Od razu zaznaczyłem ramką element, który nas najbardziej interesuje, a mianowicie przycisk instalacji WordPress’a.

wphost08

Zanim jednak na nim klikniemy pozwól, że krótko omówię główne menu dostępne w lewej kolumnie. Nie będę opisywał wszystkich funkcjonalności, bo do tego na spokojnie dojdziesz lub doczytasz w innych poradnikach, ale chciałbym żebyś na starcie wiedział do czego służą główne sekcje panelu. 

Poczta – sama nazwa mówi za siebie. W tym miejscu możesz utworzyć konta email we własnej domenie. Jeśli prowadzisz firmę warto założyć chociaż jedno ogólne konto w rodzaju biuro@…. Takie adresy wizerunkowo działają zdecydowanie lepiej niż darmowe.

Pliki – to manager plików konta hostingowego. W tym miejscu będziesz mieć dostęp do plików strony internetowej. Możesz je przesyłać na serwer i usuwać z serwera, a także edytować bezpośrednio na serwerze jeśli będzie taka potrzeba.

Bazy danych – Strona jaką za chwilę utworzymy będzie wykorzystywała serwer baz danych. W tym miejscu możesz zarządzać istniejącymi bazami i tworzyć nowe.

Statystyki – to dane na temat wykorzystania podstawowych zasobów hostingu takich jak przestrzeń na dyskach czy transfer danych, a także inne dane statystyczne, które mogą być przydatne.

Użytkownicy – W razie potrzeby możesz utworzyć osobne konto dla dodatkowego użytkownika, np. dla webmastera Twojej strony jeśli zdecydujesz się przekazać jej zarządzanie i rozwój komuś innemu.

Konto – podstawowe informacje na temat konta hostingowego

WordPress – centrum zarządzania instalacjami WordPress’a. To miejsce które będziesz najczęściej odwiedzał. Znajdziesz tu wszystkie niesamowite narzędzia ułatwiające Ci zarządzanie serwisem od strony technicznej.

Zestaw narzędzie SEO – chyba nie wymaga specjalnego tłumaczenia. Znajdziesz tu wszystkie ważne dane związane z analityką Twojej strony pod kątem jej pozycjonowania. To również miejsce, które zapewne będziesz bardzo często odwiedzał.

Zaczynamy instalację

Wróćmy do naszego powyższego ekranu. Kliknij w przycisk “Zainstaluj” zaznaczony czerwoną ramką. Pojawi się okno z podstawowymi danymi dotyczącymi instalacji. Będzie wyglądało mniej więcej tak: 

wphost10

Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na dwa elementy.

Zestaw wtyczek / motywów – to przygotowane gotowe zestawy przydatnych wtyczek i skórek. Domyślnie instalacja uruchomi “gołego” WordPress’a tak jak ma to miejsce gdy instalujesz go w standardowy sposób czy nawet zautomatyzowany, ale na zwykłym hostingu. Rozwijając listę zobaczysz jednak dostępne zestawy, których wybór w zależności od przeznaczenia strony pozwoli Ci znacznie zaoszczędzić czas na poszukiwanie odpowiednich dodatków do witryny. Masz tu gotowe, sprawdzone rozwiązania, które pomogą Ci w prowadzeniu i zabezpieczeniu strony internetowej.

Automatyczne ustawienia aktualizacji – rozwijając tę opcję możesz aktywować automatyczne aktualizacje WordPress’a, jego wtyczek i motywów. Aktywuj wedle uznania. Nawet jeśli nie aktywujesz tej opcji i zapomnisz o swojej stronie i aktualizowaniu jej składowych, zostanie to w pewnym momencie wykonane przez administratorów serwera. Aktualizacje są niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo Twoje i Twojej strony, a także innych użytkowników Internetu w tym Twoich Klientów.

Pozostałe parametry możesz śmiało zostawić bez zmian. Nie ma także znaczenia hasło do WordPress’a ponieważ możesz je zmienić z poziomu panelu konta hostingowego, a nawet zalogować się automatycznie z jego poziomu bez wpisywania hasła. Mniej haseł do zapamiętania 🙂

W momencie gdy klikniesz w przycisk instalacji rozpocznie się krótki proces budowania fundamentu dla Twojej przyszłej strony internetowej. Jak widzisz na poniższym zrzucie system pobiera najnowszą wersję WordPress’a i wypakowuje pliki na koncie. Następnie tworzy i konfiguruje bazę danych, wprowadza końcowe ustawienia i ostatecznie wprowadza zabezpieczenia. To kolejny element wyróżniający Twoje konto hostingowe na tle innych standardowymi instalatorami WP. U Ciebie system od razu analizuje i wprowadza ważne zabezpieczenia tak aby Twój WordPress był już na samym starcie bezpieczny. Z kolei inne zabezpieczenia, mniej krytyczne pozostaną do Twojej dyspozycji. Będziesz mógł zdecydować co z nimi zrobić, ale do tego jeszcze dojdziemy.

wphost12

Gdy proces automatycznej aktualizacji zostanie zakończony pomyślnie otrzymasz taki oto komunikat i zaproszenie do instalacji wtyczek. Możesz od razu z tego miejsca przejść do instalatora dodatków, albo podziękować i zamknąć okno.

wphost13

Czy wiesz, że WordPress jest już zainstalowany i w zasadzie można przystąpić do zabawy z wyglądem i funkcjonalnością strony? Dokładnie tak, ale zanim przejdziesz do pracy bezpośrednio w panelu WordPress’a pokażę Ci jeszcze kilka elementów, które warto wykorzystać.

Poniżej widok instancji Twojej przyszłej strony w panelu zarządzanego konta hostingowego WordPress. Zaznaczyłem strzałkami elementy o których chcę teraz napisać. Zainstalowaliśmy WordPress’a w taki sposób aby wykorzystywał protokół https czyli żeby pracował z wykorzystaniem certyfikatu SSL i szyfrował przy jego pomocy komunikację pomiędzy przeglądarką WWW, a serwerem. To nie tylko ważny czynnik bezpieczeństwa, ale także element mający wpływ na ranking Twojej strony w wyszukiwarkach. Rozwinę za chwilę jeszcze ten wątek. 

Opcja “Indeksowanie wyszukiwarki”. Domyślnie jest aktywna, co oznacza, że jeśli Google trafi teraz na Twoją stronę to zaindeksuje jej zawartość, a my raczej tego nie chcemy, bo przecież strona nie jest jeszcze gotowa. Wystarczy więc wyłączyć tę opcję aby zabronić wyszukiwarce umieszczania jej w wynikach wyszukiwania, gdy witryna nie jest na to gotowa. Pamiętaj tylko żeby po zakończeniu prac nad witryną przywrócić pierwotne ustawienia tego parametru. Inaczej będziesz czekał w nieskończoność na swoją stronę widoczną w Google 🙂

Podkreśliłem też link którym automatycznie zalogujesz się do głównego panelu zarządzania zawartością swojej strony, ale na razie tego nie rób.

wphost14

Przyjrzyjmy się jeszcze dwóm ważnym zakładkom. Pierwsza z nich to “Wtyczki“. W tym miejscu możesz sprawdzić zainstalowane dodatki swojej strony i zarządzać nimi. Na poniższym zrzucie mamy dwie wtyczki i obie są wyłączone. Aby je aktywować wystarczy zmienić ich stan (zaznaczyłem strzałką), a gdy zechcesz je usunąć wystarczy obok wybranego rozszerzenia kliknąć w ikonkę kosza. Z tego poziomu możesz także instalować nowe wtyczki. Służy do tego przycisk “Zainstaluj”.

wphost15

Po kliknięciu w przycisk instalacji pojawi się okno umożliwiające Ci przeglądanie przepastnego repozytorium dodatków dla Twojej strony internetowej. Listę wtyczek możesz zawężać poprzez wpisanie nazwy, a także możesz ograniczyć ich listę do najlepiej ocenianych i takich, które były aktualizowane np. w ciągu ostatnich 6 miesięcy. To niezwykle ważne funkcje tego interfejsu ponieważ umożliwiają Ci odfiltrowanie kiepskiej jakości, przestarzałych dodatków oszczędzając Twój czas i nerwy. Wykorzystuj te filtry przeszukując zasoby WordPress’a. Gdy znajdziesz wtyczkę którą chcesz zainstalować po prostu kliknij w przycisk “Zainstaluj” i gotowe.

wphost16

Oczywiście wtyczki możesz też instalować z poziomu panelu samego WordPress’a. Instrukcje na ten temat znajdziesz w artykule “Jak zainstalować wtyczkę“.

Przejdźmy zatem do kolejnej zakładki. “Motywy”. Domyślna instalacja WordPress’a korzysta z kilku własnych natywnych motywów. Możesz na nich oczywiście bazować, ale dam sobie rękę uciąć, że zechcesz poszukać czegoś bardziej atrakcyjnego. Podobnie jak w przypadku wtyczek motyw możesz włączyć, a nieaktywne usunąć. Zdecydowanie zalecam usunięcie wszystkich motywów, a pozostawienie wyłącznie tego jednego, z którego strona korzysta. Podstawowa zasada. Nie zaśmiecaj swojej strony niepotrzebnymi rzeczami, a będzie szybsza i bezpieczniejsza.

Instalujemy motyw? OK. Klikamy więc w przycisk “Zainstaluj”.

wphost17

Mamy podobną sytuację jak w przypadku wtyczek. Lista motywów z możliwością ich filtrowania wg popularności i ilości instalacji. Dodatkowo każdy można podejrzeć. Jeśli najedziesz kursorem myszki na miniaturkę obrazka prezentującego motyw będziesz mógł uruchomić jego podgląd. Motyw się podoba? Kliknij w przycisk “Zainstaluj”, a następnie włącz go zmieniając status jak na rysunku powyżej.

wphost18

Teraz dobrze by było przyjrzeć się temu jak wygląda strona, ale musimy jeszcze wykonać jeden drobny zabieg. 

Wracamy do tematu certyfikatu SSL. Gdybyśmy w tym momencie próbowali wejść na stronę otrzymamy komunikat błędu o niezaufanym certyfikacie. Jeśli nie otrzymasz takiego komunikatu, a strona się nie otworzy, to prawdopodobnie Twoja domena nie rozpropagowała się jeszcze w sieci. Niekiedy potrzebuje na to kilku, kilkunastu, a bywa że nawet około 24 godzin. W takiej sytuacji musisz poczekać i dopiero wtedy będziemy mogli przejść dalej. Z kolei jeśli widzisz komunikat o problemie z certyfikatem, to znaczy, że jest dobrze, a za chwilę będzie jeszcze lepiej 🙂

Przejdź w panelu zarządzania kontem hostingowym do sekcji “Strona WWW i domeny“. Odszukaj ikonkę Let’s Encrypt i kliknij na niej. Jak być może zauważyłeś na poniższym zrzucie, widnieje jeszcze jedna ikonka “Certyfikaty SSL/TLS”. To miejsce wykorzystujesz w sytuacji gdy będziesz chciał zainstalować komercyjny certyfikat. Jednak jako, że my nie potrzebujemy komercyjnego certyfikatu i Ty prawdopodobnie też i wystarczy nam w zupełności bezpłatny, dlatego używamy ikonki Let’s Encrypt.

wphost19

Zaznacz obie opcje widoczne na poniższym zrzucie i kliknij w przycisk “Zainstaluj”. Będziesz musiał poczekać chwilę, może około minuty. W tym czasie do wydawcy certyfikatu SSL zostanie wysłane żądanie podpisania i wydania certyfikatu dla Twojej domeny. System wydawcy będzie próbował się połączyć z Twoją domeną i jeśli mu się to uda, certyfikat zostanie automatycznie zainstalowany i skonfigurowany. Jeśli nie, może to oznaczać, że domena wciąż nie jest w pełni rozpropagowana, a więc trzeba odczekać i za kilka godzin ponowić próbę.

wphost20

OK jeśli wszystko przebiegło pomyślnie pozostańmy jeszcze na chwilę przy zagadnieniu związanym z bezpieczeństwem. Jak być może pamiętasz wspomniałem o tym, że w trakcie instalacji WordPress’a system od razu wprowadził pewne istotne zabezpieczenia, których w przypadku klasycznej instalacji byś nie miał. System monitoruje stan Twojej strony i sugeruje także inne zabezpieczenia, które nie są może krytyczne, ale ich wdrożenie bez wątpienia sprawi, że poziom bezpieczeństwa znacznie wzrośnie. Aby sprawdzić co można jeszcze na tym polu ulepszyć kliknij w link statusu bezpieczeństwa. Dla Twojej wygody zaznaczyłem to miejsce na poniższym zrzucie.

wphost23

Mamy tu informacje o tym, że status bezpieczeństwa jest w zasadzie OK, ale taka forma prezentacji sugeruje, że mogłoby być lepiej. Klikając w link widoku uruchomimy okno, gdzie znajdziemy informację na temat tego, co warto dodatkowo zabezpieczyć. W naszej instalacji jak widać jest około dziesięciu elementów, co do których możemy zastosować dodatkowe środki bezpieczeństwa. Większość z nich w razie potrzeby, gdyby okazało się że będą miały negatywny wpływ na działanie jakiegoś rozszerzenia można wyłączyć, ale na starcie sugeruję aby zgodnie z tym co system podpowiada zaznaczyć wszystkie elementy z wykrzyknikiem i kliknąć w przycisk “Zabezpiecz”. W tym momencie mechanizmy konta hostingowego wprowadzają stosowne modyfikacje do ustawień WordPress’a i jego systemu plików, aby wyeliminować elementy, które ktoś kiedyś mógłby chcieć wykorzystać w niewłaściwy sposób hakując stronę, obciążając itd…

wphost24

Tak będzie wyglądała lista środków bezpieczeństwa po wykonaniu tej operacji.

wphost25

A tak zmieni się status bezpieczeństwa na głównej karcie instancji WordPress. Jak widzisz z poprzedniego “OK” status zmienił się na “bezpieczny”. I tak trzymaj 🙂

wphost26

Co nam teraz pozostaje? A no już chyba tylko wejście do Panelu zarządzania zawartością naszej strony i zabawa w jej budowę. Poniższy zrzut miał być z założenia użyty wcześniej więc nie sugeruj się ponownym statusem bezpieczeństwa “OK” 🙂 Na tym zrzucie chcę Ci tylko jeszcze raz pokazać miejsce, które pozwoli zalogować się do panelu administracyjnego strony. Kliknij w link “Zaloguj”.

wphost21

I oto dotarłeś do momentu w którym możesz powiedzieć, że masz zainstalowanego i wstępnie obudowanego dodatkami, motywem oraz należycie zabezpieczonego WordPress’a, który posłuży Ci teraz do stworzenia świetnej i przede wszystkim skutecznej strony internetowej. Tak będzie wyglądał kokpit panelu zarządzania, gdy się do niego zalogujesz.

wphost22

Pozostaje mi tylko Ci pogratulować! Zobacz, niby niewiele czynności wykonaliśmy, ale jak dużo dzięki temu udało się już zrobić. Czy byłbyś w stanie nie mając żadnego doświadczenia ani wiedzy na temat środowiska WordPress’a zabezpieczyć go samodzielnie na takim poziomie na jakim tu zrobiłeś jednym kliknięciem myszki? Znasz odpowiedź.

Mam nadzieję, że zaczynasz rozumieć na czym polega różnica pomiędzy tym kontem hostingowym nastawionym na WordPress’a, a klasycznym wielozadaniowym dla różnych systemów. Takie także mamy, ale dla WordPress’a zdecydowanie rekomendujemy zarządzany hosting WordPress, bo przyniesie Ci więcej korzyści niż sądzisz.

Wypozycjonuj w Google swoją stronę

Wspomniałem zdaje się coś o skutecznej stronie. Miałem na myśli stronę, a może sklep internetowy, bo taki też bez problemu uruchomisz, który będzie przynosił Ci konkretne zyski. Być może nawet z taką nadzieją podchodzisz do tematu licząc, że po uruchomieniu strony internetowej tudzież sklepu nagle będziesz się odganiać od klientów. Wizja świetna, ale powiedzieć ci gorzką prawdę? Tak nie będzie, chyba że jesteś spod szczęśliwej gwiazdy. W 98% przypadków niestety tak się nie dzieje. Gdyby było inaczej, to pewnie wszyscy leżakowalibyśmy teraz gdzieś na białym piasku pod palmami. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana, a konkurencja olbrzymia i z dnia na dzień  coraz większa. Przebicie się z produktem lub usługą niekiedy graniczy z cudem. Dlatego gdy już uruchomisz swoją stronę koniecznie musisz podjąć trud związany z jej promocją, aby pozyskać ruch i nowych Klientów. Bez ruchu na stronie nie przyniesie Ci ona kompletnie żadnych korzyści, co najwyżej rozczarowanie. “A mogło być tak pięknie”.

Na szczęście hosting, który masz daje Ci wsparcie również na tym polu, bo jeśli będziesz odnosił sukcesy, to także będziesz widział sens w utrzymywaniu i rozwijaniu swojej strony, a to oznacza, że zostaniesz z nami dłużej czego sobie i Tobie życzę 🙂 Ale na czym polega to wsparcie? Dowiesz się na kolejnej podstronie.

Ułatw sobie pracę, zaoszczędź czas i pieniądze!

Wybierz Najlepszy Kurs Tworzenia Stron onLine dla Początkujących.
 Stwórz funkcjonalną witrynę, bloga lub sklep internetowy.